Tüm WordPress temaları içerisinde functions.php dosyası bulunur. Bu dosya bir eklenti görevi görür ve WordPress sitenizde çok farklı ve güzel şeyler yapmanızı sağlar. Bu yazıda faydalı ve kullanışlı WordPress functions kodları göstereceğiz.

Functions.php Dosyası Ne İşe Yarar?

Functions.php dosyası olarak bilinen fonksiyonlar dosyası bir WordPress tema dosyasıdır. Tüm ücretsiz ve premium WordPress temaları ile birlikte gelir.

Bu dosyanın amacı, tema geliştiricilerin tema özelliklerini ve işlevlerini tanımlamalarına izin vermektir. Bu dosya sadece bir WordPress eklentisi gibi işlev görür ve WordPress’de kendi özel kod parçacıklarınızı eklemek için kullanılabilir.

Şimdi, WordPress functions.php dosyası için son derece yararlı püf noktalarını anlatalım.

1- WordPress Yönetici Panelinde Alt Bilgiyi Değiştirin

WordPress admin alanında altbilgi ‘WordPress ile oluşturulduğunuz için teşekkür ederiz’ mesajını gösterir. Aşağıdaki Bu kodu ekleyerek istediğiniz herhangi bir şeyle değiştirebilirsiniz.

Kopyala
WP ADMİN FOOTER TEXT DEĞİŞTİRME

2- Varsayılan WordPress Gravatarı Değiştirin

Bloglarda varsayılan avatar resmini değiştirebilirsiniz. Avatar olarak kullanmak istediğiniz görüntüyü yüklemeniz ve bu kodu functions dosyanıza eklemeniz yeterli.

Kopyala

Kendi resim adresinizi yazmayı unutmayın. Daha sonra Ayarlar » Tartışma sayfasına gidip varsayılan avatarınızı seçebilirsiniz.

WordPress Gravatarı Değiştirin WordPress Gravatarı Değiştirin